Dane techniczne samochodów BMW

Wyszukaj model BMW:
Twoja wyszukiwarka
Strona główna | Dane techniczne, osiągi, wymiary, spalanie, artykuły, BMW, historia, modele BMW, najlepszy portal o BMW w Polsce! Instalacje gazowe Poznań | BMW specifications
REKLAMA: | |

Co to jest Valvetronic?

W klasycznym silniku tłokowym dozowanie dawki paliwa jest zależne od poziomu dostarczanego powietrza którym steruje przepustnica połączona za pomocą linki z pedałem gazu lub przy elektronicznej przepustnicy (w BMW zwanej EML) poprzez układ z silnikiem elektrycznym sterujący klapką w przepustnicy - która dawkuję ilość powietrza.

Tym samym kierowca naciskając gaz nie wpływa bezpośrednio na zwiększenie dawki paliwa lecz właśnie na większe otwarcie przepustnicy a dopiero to większe otwarcie przepustnicy powoduje większe dawkowanie paliwa za pomocą specjalnych czujników zwanych przepływomierzami.
Tak czy inaczej w każdym klasycznym silniku występuje jedna lub dwie przepustnice czyli klapki pozwalające dawkować więcej lub mniej powietrza do cylindrów. Przepustnice te nie są przy samym zaworze ssącym dlatego powietrze od nich do samego silnika musi pokonać dość długą drogę. Wadami takiego rozwiązanie jest wystąpienie różnych zjawisk falowych i możliwość wystąpienia nierównej mieszanki w każdym z cylindrów.

W systemie Valvetronic sterowanie dawką powietrza nie odbywa się poprzez sterowanie przepustnicą (która i tak występuje w tym systemie) lecz poprzez zmianę skoku zawora ssącego. W BMW z systemem Valvetronic zakres skoku tego zaworu wynosi od 0,25 mm do 9,8 mm.

    Efekty stosowania tego systemu to:
  • Zmniejszenie zaburzeń przepływu ładunku dozowanego bezpośrednio na cylindrze
  • Większa prędkość przepływu ładunku sprzyja lepszemu napełnieniu cylindra.
  • W ten sposób zużycie paliwa, wg. danych BMW, ulega zmnieszeniu w zakresie około 10%.

Valvetronic jest spokrewniony w systemem Vanos tylko regulacja skoku zaworu odbywa się w innym celu. Lecz silniki które posiadają valvetronic również mają vanos ale te które posiadają tylko vanos nie posiadają valvetronic.

System valvetronic posiada np. BMW E46 318i po 2001 roku.

REKLAMA: | |
Zobacz także forum BMW w portalu motoryzacyjnym dodaj-gazu.pl.
Szukasz danych technicznych innych marek? dane techniczne Audi