Dane techniczne samochodów BMW

Wyszukaj model BMW:
Twoja wyszukiwarka
Strona główna | Dane techniczne, osiągi, wymiary, spalanie, artykuły, BMW, historia, modele BMW, najlepszy portal o BMW w Polsce! Instalacje gazowe Poznań | BMW specifications
REKLAMA: | |

Silniki... 4, 6, 8, 12 cylindrowe - wady i zalety

Procesy zachodzące w silniku spalinowym które powodują przemianę energii chemicznej zawartej w paliwie na energię mechaniczną zachodzą w sposób bardzo gwałtowny. Podczas 4 suwów pracy (dwa w górę dwa w dół) wał korbowy wykonuje 2 obroty, a jedynie w jednym z tych suwów (suwie pracy), na długości pół obrotu wału korbowego następuje czyli moment napędzania silnika. Reszta suwów to suwy na których tracona jest energia (ssanie, sprężanie, wydech). Sam suw pracy jest bardzo gwałtowny. To zapłon mieszanki powoduje napędzenie tłoka więc proces ten jest nagły i nieliniowy. Z tego też względu od czasów wynalezienia silnika spalinowego inżynierowie chcą zmniejszyć gwałtowność działania silnika spalinowego.

Najprostszy silnik - jednocylindrowy

Jak zostało wcześniej napisane: cały cykl pracy pojedynczego cylindra to 720 st. kątowych (dwa pełne obroty). W najprostszym silniku 1 cylindrowym przypada jeden punkt pracy na te dwa obroty. Dlatego jego praca - choćby silnik był w idealnym stanie - jest bardzo nierówna (silnik drży i wprowadza w drgania inne elementy). Mniejszymi drganiami charakteryzują się silniki z większą ilością cylindrów.

REKLAMA: | |
Zobacz także forum BMW w portalu motoryzacyjnym dodaj-gazu.pl.
Szukasz danych technicznych innych marek? dane techniczne Audi